Cyklus exkluzivních koncertů na zámku v Průhonicích
Společnost Regio Štiřín

Josef Špaček a Miroslav Sekera, 6. 6. 2021

HOUSLISTA JOSEF ŠPAČEK A KLAVÍRISTA MIROSLAV SEKERA SKLIDILI OVACE V RÁMCI PROJEKTU ZÁMECKÁ HUDEBNÍ SETKÁNÍ V RYTÍŘSKÉM SÁLE ZÁMKU V PRŮHONICÍCH

Dlouho očekávaný koncert, který byl kvůli covidovým a vládním opatřením několikrát přeložen, se konečně uskutečnil v neděli 6. 6. 2021 v plném Rytířském sále zámku v Průhonicích za přítomností milovníků vážné hudby, vzácných hostů a v neposlední řadě také partnerů.

Zahajovací a zároveň závěrečný koncert cyklu, i takto by se dal nazvat koncert, který odehráli špičky ve svém oboru – houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera. Koncertní cyklus Zámecká hudební setkání slavnostně zahájili svými projevy za Akademii věd České republiky její předsedkyně                    prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., která zmínila historické propojení vědy a umění. Za společnost Regio Štiřín promluvili prof. MGa. Jiří Hlaváč a Václav Hrubý. Hudební projekt spolupořádá Botanický ústav AV ČR, jehož ředitel Doc.Ing. Jan Wild, Ph.D. také přišel akci podpořit.  „Jsem rád, že pokračuje více než čtvrt století trvající tradice koncertů špiček klasické české hudby, kterou založil pravnuk Antonína Dvořáka, světový houslový virtuos Josef Suk na zámku Štiřín. Hudební projekt pokračuje nyní v rámci exkluzivních koncertů Zámecká hudební setkání na zámku Průhonice. Jsem velmi rád za milou spolupráci s Botanickým ústavem AV ČR“, řekl Václav Hrubý. Ještě dodal, že všichni milovníci vážné hudby se mohou těšit na další cyklus koncertů zvučných jmen české klasiky, který odstartuje hudební sezónu v říjnu 2022. Více informací k programu během léta hosté najdou na stránkách www.regio-koncerty.cz a sociálních sítích pořadatelské společnosti i zámku Průhonice.

Mezi vzácnými hosty se objevila i Sólistka Národního divadla Praha, přední česká mezzosopranistka, paní Andrea Tögel Kalivodová, který přišla podpořit své kolegy a výjimečný koncert si dle svých slov velmi užila.

Koncert by se neuskutečnil bez podpory partnerů, kterým touto cestou velmi děkujeme a vážíme si jejich přízně. Především manželům Miroslavovi a Zdeně Jelínkovým a společnostem Fimex a Auto Jarov.

Cyklus Zámecká hudební setkání navazuje na 28.letou tradici, jejímž zakladatelem byl na zámku Štiřín v roce 1993 pravnuk Antonína Dvořáka, světový virtuos, Mistr Josef Suk. Koncertní cyklus Sukův hudební Štiřín si za léta své existence získal vynikající renomé a prestiž jak mezi posluchači, tak mezi špičkovými interprety klasické hudby.

Pořadatelem těchto koncertů je Společnost Regio Štiřín z.s., jejímž prezidentem byl právě Mistr Josef Suk. Po více než čtvrt století se koncerty pořádaly na zámku Štiřín. Nově se pořadatelé rozhodli pokračovat v tradici ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR v Průhonicích. Také zámek průhonický je ověřený kulturní historií a svojí aktivní přítomností. Oba zámky byly navíc v minulosti a dodnes jsou spojeny vzájemnou spoluprací jak bývalého majitele Průhonického zámku a zakladatele zámeckého parku hraběte Arnošta Emanuela Silva – Taroucy s majitelem štiřínského panství rodinou Ringhofferů, zejména s barony Františkem a Hanušem, tak spoluprací a významnou pomocí při revitalizaci zámeckého parku ve Štiříně v letech 1985 – 1999. To, co bude obě místa ještě více spojovat je hudba a naše náklonnost k ní. Máme navíc Vás, věrné posluchače, kteří potvrdili zájem a přání být hudebně pospolu. Věříme, že tento první koncert v malebném prostředí zámku v Průhonicích Vás okouzlil pro pravidelné návštěvy cyklu exkluzivních koncertů Zámecká hudební setkání 2021 – 2022, který pro Vás s potěšením připravujeme.

Těšíme se na společná setkávání!

S úctou,

Václav Hrubý

Prezidium Společnosti Regio Štiřín

Mistr Josef Suk

ZÁMEK PRŮHONICE

ZÁMEK PRŮHONICE

Novinky e-mailem

Historie zámku

Historie zámku

Vyhledávání